Boys Newsletter


Summary of 2015-16 Boy's Basketball Results with FCHEBL PLAYERS!

News Flash:  CONGRATULATIONS! FCHEBL players Brandon Hau Jr. from Mukwonago gave a verbal commitment to D1 Indiana  University-Purdue University Indianapolis

Alexander Thiede from Cudahy High School commitment to D3 Wisconsin Lutheran College.

Matthew Farner from Muskego High School will play basketball at UW-Lacrosse D3.

Parker Carlsen from Catholic Memorial High School commitment to D3 St. Norbert College.

 

52% of the Boy FCHEBL Players were All Conference - 52 of the 55 High Schools from 29 Conferences participated in FCHEBL 2015-16.

 

State Boy's Basketball Tournament FCHEBL Players & Teams.

 

2016 Boy's State   Basketball Tournament Teams with FCHEBL Players!
 
Division 1 Runner-up -   Muskego - Congratulations! Coach Andy Capers 
FCHEBL Players!  Tommy Anderson, Matthew Farmer, Caleb   Wagner
 
Division 1 Quarter Finalist - Marquette
Congratulations!  Coach Kowalewski   &    FCHEBL Player  Dan Readon
 
Division 2 Quarter Finalist - Whitnall
Congratulations!  Coach Steve Kujawa & FCHEBL Player   Austin Brault
 
Division 3 Runner-up - Xavier
Congratulations!  Coach Matt Klarner & FCHEBL Player Sam   Burkart
 
Division 5 Runner-up-   Catholic Central
Congratulations!  Coach Kyle Scott & Aaron Rueber

 

 FCHEBL All State Players

 

 AP  -   WIAA  ALL STATE Players  -FCHEBL Players
 
Caleb Wagner, 6-2, Senior, Muskego  3rd team
Kyle Rutkowski, 6-6, Senior, Evansville  4th team
Sam Burkart, Sr., Appleton Xavier  hm
Ryan Krueger, Jr.,   Hortonville  hm
Bennett Vander Plas, jr. Ripon    hm
 
WBCA  - WIAA    ALL STATE Players  -FCHEBL   Players
 
WBCA Division 1 All-State  FCHEBL Player
Caleb Wagner, Sr., Muskego  1st Team
 
WBCA Division 2 All-State  FCHEBL Players
Bobby Brenner, Sr., Wilmot  HM
Ryan Krueger, Jr., Hortonville  HM
Garrett Nelson, Jr., Beaver Dam  HM
 
WBCA Division 3 All-State  FCHEBL Players
Sam Burkart, Sr., Xavier  1st Team
Ryan Clarey, Sr., Brookfield Academy  1st Team
Kyle   Rutkowski, Sr., Evansville  1st   Team
     Bennett Vander Plas, Jr., Ripon  1st Team
Luke   Loewe, Jr., Ripon  HM
     Brandon Neuberger, Sr.,   Marshall  HM
 
WBCA Division 5 All-State  FCHEBL Player
Ben Rode, Sr., Hustisford  HM

 

 22 Different Conferences with Teams Finishing 1st or 2nd with FCHEBL PLAYERS

 

Stoughton 1st Badger South Tommy McGlynn Sr Coach Luke Wainwright
Xavier  1st Bay Sam Burkart Coach Matt Klarner
Marshall  1st Capitol South Gregory Hatzinger Sr, Reece Leistikow So, Andrew Lutz Sr.,   Brando Neuberger Coach Jason McConnell
Muskego 1st Classic Eight Tommy Anderson Sr, Matthew Farner Sr, & Caleb Wagner Jr Coach Andy Capes
Marquette University  1st Greater Metro Dan Reardon Jr., Coach Casey Kowalewski
Brookfield Academy 1st Midwest Classic Ben Major Jr Coach Pat Clarey
Germantown 1st North Shore Tyler Behrendt Coach Mark Adams
East Troy 1st Rock Valley North Joseph Ciriacks Sr Coach Darryl Rayfield
Westosha Central 1st Southern Lakes Nic Frederick So & Joey Gilliland So Coach James Hyllberg
New Berlin Eisenhower 1st Woodland West Tyler Komor Sr & Sullivan Kulju So Coach Dave Scheidegger
Sun Prairie  Tied 1st Big Eight Jacob Bednarcik Jr Coach Jeff Boos
Crivitz  Tied 1st Marinette & Oconto Blaine Bauer Sr, Jeremy Kralovetz Sr, & Kershaw Stumbris   So Coach Jeff Baumann
Monona Grove  2nd  Badger South Bradley Hanson Jr Coach Dan Zweifel
Ozaukee  2nd Big East Garrett Hoffmann Jr Coach Isaiah Ketterhagen
Lakeside Lutheran  2nd Capitol North Isaiah Lenz So - Junior Varsity Coach James Bauer
Ripon  2nd East Central Luke Loewe Jr, Bennett Vander Plas Sr., & Luke Rogers Fr   Junior Varsity Coach Dean VanderPlas
Sheboygan Falls 2nd Eastern Wisconsin Trey Hake Jr & Ross Krist Jr Coach Jake Frohling
Brookfield Central 2nd Greater Metro Andrew Bruggink Sr Coach Dan Wandrey
Hope Christian 2nd Midwest Classic Courtney Good Jr Coach Christian Arvold
Evansville 2nd Rock Valley North Kyle Rutkowski Sr Coach Steve Krupke
Hustisford  2nd Trailways South Benjamin Rode Sr Coach Jake Falkenthal
Beaver Dam 2nd Wisconsin Little Ten Garrett Nelson Jr Coach Tim Ladron
Whitnall 2nd Woodland East Austin Brault Sr Coach Steve Kujawa
Pewaukee  2nd Woodland West Alex Clement Sr & Wyatt Cook Jr Coach Mike Basile
Catholic Central Tied 2nd Metro Classic Aaron Rueber Jr Coach Kyle Scott
Racine Lutheran Tied 2nd Metro Classic Isaac Brandies Sr Coach Jeff Christensen

 

 

52% of the 2016 FCHEBL Players were All Conference!

 

 

Bobby Brenner Senior Wilmot High School Southern Lakes  1 st Team   Player of Year 
Andrew Bruggink Senior Brookfield Central Greater Metro 1 st Team Player of Year 
Sam Burkart Senior Xavier  Bay  1 st Team Player of Year 
Ryan Clarey Senior Brookfield Academy Midwest Classic 1 st Team Player of Year 
Garrett Nelson Junior Beaver Dam Wisconsin Little Ten 1 st Team Player of Year 
Lucas Loewe Junior Ripon East Central 1st Team = u  
Matt Knueppel Senior Kettle Moraine Lutheran East Central 1 st Team - u  
Brandon Neuberger Senior Marshall  Capital South 1st Team  - u  
Caleb Wagner Junior Muskego  Classic Eight 1st Team - mvp  
Bennett Vander Plas Junior Ripon East Central 1st Team - u mvp  
Blaine Bauer Senior Crivitz  M&O 1st Team    
Parker Carlsen Senior Catholic Memorial  Classic 8 1st Team    
Beau  Cary Junior Big Foot Union  Rock Valley 1st Team    
Joey Ciriacks Senior East Troy Rock Valley - North 1st Team    
Evan  DeBroux Senior Random Lake  Big East (former CLC) 1st Team    
Nick Della Senior Catholic Memorial  Classic 8 1st Team    
Alex Easterday Junior Elkhorn Southern Lakes 1st Team    
Brandon Hau Junior Mukwonago  Classic Eight 1st Team    
Garrett Hoffmann Junior Ozaukee  Big East 1st Team    
Jeremy Kralovetz Senior Crivitz  M&O  1st Team    
Ryan Krueger Junior Hortonville  Fox Valley Association 1st Team    
Sullivan Kulju Junior New Berlin Eisenhower Woodland 1st Team    
Troy Mikaelian Soph The Prairie School Metro Classic  1st Team    
Alex Ranney Junior Lake Mills Capitol North 1st Team    
Benjamin Rode Senior Hustisford  Trailways South 1st Team    
Kyle Rutkowski Senior Evansville  Rock Valley - North 1st Team    
Wesley Schiek Soph Valley Christian School Trailways 1st Team    
Adam Wehking Senior Marshall Capital - South 1st Team    
Tommy Anderson Senior Muskego Classic 8 2nd Team  
Jack Cincotta Senior Jefferson Rock Valley - North 2nd Team  
Alex Clement Senior Pewaukee Woodland  - West 2nd Team  
Matthew Farner Senior Muskego Classic 8 2nd Team  
Nick Fuller Senior Kettle Moraine Classic Eight 2nd Team  
Jordan Johnson Senior Cedarburg North Shore 2nd Team  
Matthew Koerner Senior West Bend West Wisconsin Little Ten 2nd Team  
Chris Saltzmann Senior Waterford Union  Southern Lakes  2nd Team  
Devon Schmitz Soph Richland Center  Southwest Wisconsin 2nd Team  
Lucas Wendt Senior Shoreland Lutheran  Metro classic 2nd Team  
Colin Biesterfeld Senior Kettle Moraine Lutheran  East Central Honorable Mention  
Casey Farner Senior West Allis Nathan Hale  Greater Metro Honorable Mention  
Logan Hamilton Junior Sheboygan South  Fox River Classic  Honorable Mention  
Christian Janssen Senior Wilmot  Southern Lakes Honorable Mention  
Zachary Jasinski Senior Sussex Hamilton  Greater Metro Honorable Mention  
Ross Krist Junior Sheboygan Falls Eastern Wisconsin Honorable Mention  
Andrew Lutz Senior Marshall  Capitol South Honorable Mention  
Ben  Maki Soph Kohler Central Lakeshore Honorable Mention  
Austin Martin Junior Random Lake  Big East  Honorable Mention  
Aaron Rueber Junior Burlington Catholic Central Metro Classic  Honorable Mention  
Lucas Semb Senior Sussex Hamilton Greater Metro Honorable Mention  
Mat Wall Senior Nathan Hale  Greater Metro  Honorable Mention  
Zach Zavada Junior Pius XI Catholic Woodland  - West Honorable Mention  
Blaine Bayer Junior Richmond Burton, IL Big Northern - IL Honorable Mention  
 Alexander  Thiede  Senior  Cudahy  Woodland-East  2nd Team    
Jeff Boos Coach  of Year Sun Praire      
Andy Capers Coach  of Year Muskego        
Patrick Clarey Coach  of Year Brookfield Academy      
Casey Kowalewski Coach  of Year Milwaukee Marquette      
Darryl Rayfield Coach  of Year East Troy        

 

 

 

 

Congratulations to Matt Farmer from Muskego making a three shot with 2 seconds to win the game and send the team to the sections.  Good Luck Matt & Muskego!           

Congratulations go out to Aaron Moesch SO. former FCHEBL Player from Green Bay Southwest helping his Wisconsin Badger team beat Indiana in OT.  Great job of getting the key rebound in OT & playing super defense holding his man from scoring!  Nice job - Everyone is proud of you being ready to play.

 

Congratulations go out to Brady Ellingson FR. Former FCHEBL Player from Sussex Hamilton help his Iowa Hawkeyes beat #1 Rank Team in the country Michigan State - You did an excellent job.

 

Best wishes to you Bo on your retirement & thank you for your support of FCHEBL over the 19 years!

 

 

Summary for FCHEBL 2015 B0YS Honors & College Plans:

 

  • Represent 55 high schools from 29 conferences in WI/IL
  • 33% were All Conference in 2014-15 with heights up to 6'8"
  • Profile books on all the players are available at the desk- $25.